RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Satuan
Pendidikan : SMA
Topik
: Procedure Texts
Kelas/ Semester :
XI
Ketrampilan : Reading
Mata Pelajaran :
Bahasa
Inggris
Alokasi Waktu : 2 X 45’ (dua pertemuan)
A. Standar Kompetensi
Memahami
makna teks tulis procedure pendek esei sederhana berbentuk recount,
narrative dan procedure dalam konteks kehidupan sehari-hari dan
untuk mengakses ilmu pengetahuan
B. Kompetensi Dasar
Merespon
makna dan langkah retorika teks tulis esei secara akurat, lancar dan berterima
dalam konteks kehidupan sehari-hari dan untuk mengakses ilmu pengetahuan dalam
teks berbentuk: recount, narrative, dan procedure.
C. Indikator
1.
Menyebutkan tujuan komunikatif dari teks procedure tertulis.
2.
Menyebutkan topik dari teks procedure tertulis.
3.
Menyebutkan gagasan utama suatu paragraf dari teks procedure tertulis.
4.
Menyebutkan informasi rinci tersurat dari teks procedure.
5.
Menyebutkan informasi tertentu tersirat dari teks procedure tulis.
6.
Menyebutkan makna kata dari teks procedure tertulis.
D. Tujuan Pembelajaran
Pada akhir
pelajaran diharapkan siswa dapat melakukan semua hal yang tersebut dalam
indikator di atas.
E.
Materi Ajar: Teks Procedure Tertulis
Contoh Teks:
1.
How to Sharpen a pencil Using
Pencil Sharpener (How to do something)
First of all, hold the blunt pencil in the one hand and the sharpener in
the other.
Then, put the pencil in the hole.
Next, twist the pencil.
After that, take it out to see if it has been sharpened.
If it hasn’t, start doing it again.
Finally, take the pencil out.
Now, you can use your pencil.
2.
How to Use the Touchpad of
Your laptop
First, gently glide your finger across the touchpad to move the cursor.
Second, use the left and right buttons like a standard mouse.
Then, press the top portion of the center button to scroll upwards. Press
the bottom portion of the center button to scroll downwards. This action is the
same as using the wheel on a standard mouse.
3.
How to Make Mushroom Soup
Materials you need:
12 ounches mushrooms
4 eggyplks
½ teaspoon grated nutmeg
2 tablespoons chopped parsley
1½ teaspoons salt
6 tablespoons cream
¼ teaspoon pepper
2 pints chicken stock
Steps:
1. Prepare mushromms and place in frying pan with
melted butter.
2. Then cover and cook for 10 minutes. Add stock.
3. Next, you season with salt, pepper, and nutmeg.
4. Bring to boil and then simmer for 30 minutes.
5. You sieve and blend until smooth, with remaining
ingredients.
6. Then return to pan and heat. And you remove pan
from storve and cool.
7. Add beaten
egg yolks and cream, stir gently. Do not boil.
8. Then garnish
with chopped parsley and finally you serve.
F. Alokasi Waktu: 2 X 45 menit (dua pertemuan)
G. Metode Pembelajaran: Cooperative Teaching and Learning
H. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan Pertama (Topik: How
to make something dan How To Use Something)
1. Kegiatan Pendahuluan (5 menit)
a. memotivasi siswa
b. menyampaikan tujuan pembelajaran
c. menyampaikan cakupan materi dan uraian kegiatan
2. Kegiatan Inti (80 menit)
Eksplorasi (15 menit)
a. Siswa
membaca contoh teks procedure yang ditampilkan, dibagi, atau dari buku.
b. Siswa
membahas kapan dan di mana mereka mungkin membaca teks seperti itu.
c. Guru
menjelaskan tujuan komunikatif dari teks procedure yang sedang mereka bahas.
Elaborasi (50 menit)
1)
Siswa membaca teks procedure yang sama lagi.
2)
Siswa bekerja dalam kelompok untuk membahas pembuat teks, kepada siapa teks
ditujukan, dan isi teks.
3)
Siswa bersama guru membahas teks tersebut.
4)
Guru membuat kelompok asal, dan membagi teks procedure sejumlah anggota
kelompok.
5)
Siswa berpisah dari kelompok asal dan membentuk kelompok ahli dan membahas teks
procedure yang mereka dapat terutama mengenai:
a.
Tujuan komunikatif teks,
b.
Generic structure teks
c.
Language Features teks, dan
d.
Isi teks, yang meliputi: topik teks, gagasan utama suatu paragraf dalam teks
tersebut, informasi rinci, informasi tertentu, dan makna kata-kata tertentu.
Konfirmasi (15 menit)
1) Guru memberikan umpan balik positif dan penguatan terhadap keberhasilan
siswa dalam mengerjakan tugas
2) Guru menjadi narasumber dan fasilitator menjawab
pertanyaan peserta didik dalam memahami teks
3) Guru memberi motivasi siswa untuk lebih aktif dalam
pembelajaran berikutnya.
Kegiatan
Penutup (5 menit)
1.
Membuat kesimpulan tentang materi yang sudah dipelajari hari itu.
2.
Melakukan refleksi terhadap jalannya proses pembelajaran pada hari itu.
3. Guru menyampaikan rencana pembelajaran yang akan
datang.
Pertemuan Kedua (How To Do Something)
1. Pendahuluan (5 menit)
a. memotivasi siswa supaya mengerjakan evaluasi dengan penuh semangat dan
jujur.
b. menyampaikan tujuan evaluasi
c. menyampaikan cakupan materi dan uraian kegiatan
evaluasi
2. Kegiatan Inti
Satu jam pelajaran pertama (40 menit)
a. Eksplorasi (5 menit)
1)
Siswa bekerja dalam kelompok asal.
2)
Siswa membahas teks procedure yang mereka pelajari pada pertemuan sebelumnya.
b. Elaborasi (30 menit)
1) Siswa dan guru membahas tugas terstruktur yang
sudah dikerjakan oleh siswa di rumah.
2) Siswa membahas topic dari teks,
gagasan utama suatu paragraph, informasi rinci, informasi tertentu, dan makna
kata-kata tertentu dari suatu teks procedure yang diberikan oleh guru pada
pertemuan sebelumnya.
c. Konfirmasi (5 menit)
1) Guru memberikan umpan balik positif dan penguatan
terhadap keberhasilan siswa dalam mengerjakan tugas
2) Guru menjadi narasumber dan fasilitator menjawab
pertanyaan peserta didik dalam memahami teks
3) Guru menyampaikan bahwa mereka akan segera melakukan
evaluasi tentang teks procedure.
Satu jam pelajaran kedua (evaluasi: 40 menit)
a. Eksplorasi (2 menit)
Guru membagi
lembar soal evaluasi dan jika perlu mengatur ulang tempat duduk siswa.
b.
Elaborasi (25 menit)
1)
Guru membagikan lembar soal reading dan siswa
mengerjakan.
2)
Siswa mengumpulkan jawaban mereka.
c.
Konfirmasi (12 menit)
1)
Guru memberikan umpan balik positif dan penguatan terhadap keberhasilan siswa
dalam mengerjakan tugas
2)
Guru menjadi narasumber dan fasilitator menjawab pertanyaan peserta didik dalam
memahami teks
Kegiatan
Penutup (5 menit)
1.
Membuat kesimpulan tentang materi yang sudah dipelajari hari itu.
2.
Melakukan refleksi terhadap jalannya proses pembelajaran pada hari itu
3.
Guru menyampaikan rencana pembelajaran yang akan datang.
I. Penilaian Hasil Belajar
Teknik: Tes
Bentuk: Pilihan ganda dan essay
Instrumen: Satu set
soal listening berisi 15 soal pilihan ganda.
A. Multiple choice questions.
Choose the best answer!
Text 1 for questions number 1 to 6
How to Insert the SIM Card and charge the battery of Your Mobile Phone
First, remove the battery cover.
Second, insert the SIM Card. Make sure the SIM Card is placed under the
silvery holders.
Then, place the battery on the back of the phone with the label side up and
the connectors facing each other.
Place the battery cover and slide it into place.
After that, connect the charger to the phone at the flash symbol. The flash
symbol at the charger must face upwards. It may take up to 30 minutes before
the battery icon appears on the screen.
Next, wait for approximately 4 hours or until the battery icon indicates
that the battery is fully charged.
Finally, remove the charger by tilting the plug upwards.
1. What is the purpose of the text?
a. To tell what
happened
d. to entertain the readers
b. To describe
places
e. to explain about how to do something
c. To describe people
2. What should you do first to insert your SIM
Card?
a. remove the battery cover
d. connect the charger to the phone at the flash symbol
b. insert the SIM
Card
e. remove the charger by tilting the plug upwards
c. Place the battery cover and slide it into place
3. What should you do before you place the battery
in your mobile phone?
a. remove the battery
cover
d. connect the charger to the phone at the flash symbol
b. insert the SIM
Card
e. remove the charger by tilting the plug upwards
c. Place the battery cover and slide it into place
4. What should you do after you place the battery
in your mobile phone?
a. remove the battery cover
d. connect the charger to the phone at the flash symbol
b. insert the SIM
Card
e. remove the charger by tilting the plug upwards
c. Place the battery cover and slide it
into place
5. What should you do next to charge the battery of
your mobile phone?
a. remove the battery
cover
d. connect the charger to the phone at the flash symbol
b. insert the SIM
Card
e. remove the charger by tilting the plug upwards
c. Place the battery cover and slide it into place
6. What should you do to know that the battery of
your mobile phone is fully charged?
a. Look at the back of the mobile
phone d. look at the battery
icon on the mobile phone
b. Wait for thirty minutes
e. Look at the front side of the mobile phone
c. Look at the signal icon of the mobile phone
Text 2 for questions numbers 7 to 15
How to make onion and Green
Bean Soup
|
|
Ingredients:
·
large knob of unsalted butter
·
2 onions, peeled and sliced
·
8 cloves of garlic, peeled and chopped
·
1.200 ml chicken stock
·
440g green beans, sliced
·
large handful of chives, chopped
·
large handful of coriander, chopped
|
Steps:
First, prepare the
vegetables and herbs.
Second, gently melt the
butter in a saucepan and fry the onion and garlic for five minutes to soften.
Then, pour the stock into
the pan, bring to boil and then reduce the heat.
After that, add the beans
and simmer gently for 8-10 minutes
Next, remove from the heat
and stir in the fresh herbs.
Finally, ladle the soup into
four soup bowls and serve.
|
7. What is the purpose of the text above?
a. to explain about how to do something
d. to explain about how to make something
b. to explain about how to use something e.
to explain why a natural phenomenon happens
c. to give a lesson about green beans
8. Which of the followings IS NOT needed to make
onion and Green Bean Soup?
a. unsalted
butter
c. chopped chives
e. chopped celery
b. sliced
onions
d. chopped coriander
9. Which of the followings IS NOT FOUND in the text
above?
a. the goal of the
text
c. the ingredients
e. the description
b. the materials you
need
d. the things that you should do
10. What should you do to the green beans before you cook them?
a. cut them finely
c. chop
them
e. simmer them
b. slice
them
d. sieve them
11. What spices do you need to make Green Bean Soup?
a. pepper and chilies d.
coriander, onions, and garlic
b. green beans and chicken
stock
e. salt, sugar,
c. chopped chicken and green beans
12. What should you do first to make green bean soup?
a. prepare the vegetables and herbs d.
pour the stock into the pan
b. melt the butter in a
saucepan
e. bring the stock to boil
c. fry the onion and garlic
13. What should you do before you pour the stock into the pan?
a. melt the butter in a saucepan
d. reduce the heat
b. fry the onion and
garlic
e. simmer the beans gently for 8-10 minutes
c. bring the stock to boil
14. What should you do after you pour the stock into the pan?
a. a. melt the butter in a saucepan
d. reduce the heat
b. fry the onion and
garlic
e. simmer the beans gently for 8-10 minutes
c. bring the stock to boil
15. What should you do before you serve the soup?
a. reduce the
heat
d. stir in the fresh herbs
b. add the
beans
e. ladle the soup into four soup bowls
c. simmer the beans gently for 8-10 minutes
Kunci Jawaban:
Part A:
1 E
2 A
3 B
4 C
5 D
6 D
Part B :
7.
D
8.
E
9.
E
10.
B
11.
D
12.
A
13.
B
14.
C
15.
E
Score : true : 1
Question 15 :
1,5 = 10
Pematangsiantar,
21 September 2015
Mengetahui Dosen
Pembibing Guru Pamong Calon
Pendidik
E.
Simanjuntak, S.Pd Erna
Uli Simbolon
Tidak ada komentar:
Posting Komentar